Päätöksenteko

Kunnan ylintä päätösvaltaa käyttää 29-jäseninen kunnanvaltuusto. Valtuuston jäsenet valitaan joka neljäs vuosi toimitettavissa kuntavaaleissa. Kunnanvaltuusto valitsee kunnanhallituksen, jonka tehtävänä on johtaa kunnan toimintaa, hallintoa ja taloutta. Hausjärven kunnanhallituksessa on yhdeksän jäsentä.

Hallintosääntö

Kunnanvaltuusto hyväksynyt 1.6.2021 § 36, voimaantulo 1.8.2021.

Kokouspäivät

  • Kunnanvaltuusto kokoontuu kunnanviraston valtuustosalissa. Kokoukset alkavat klo 18 ja ne ovat kaikille avoimia tilaisuuksia. Kunnanvaltuuston kokoukset myös streamataan kunnan Youtube-kanavalle. Linkin streamiin löydät ajankohtaista-osiosta ennen kokouksen alkua.

    Kokouspäivät vuonna 2022:

    15.2.2022
    15.3.2022
    3.5.2022
    6.6.2022
    20.9.2022
    11.10.2022
    8.11.2022
    7.12.2022

  • Kunnanhallitus kokoontuu kunnanvirastolla kunnanhallituksen huoneessa ja kokoukset alkavat klo 17, ellei toisin ilmoiteta.

    Kokouspäivät vuonna 2022:

    1.2.2022
    1.3.2022
    29.3.2022
    19.4.2022
    24.5.2022
    14.6.2022
    23.8.2022
    13.9.2022
    25.10.2022
    29.11.2022
    13.12.2022

  • Perusturvalautakunta kokoontuu kunnanvirastolla ja kokoukset alkavat klo 17, ellei toisin ilmoiteta.

    Kokouspäivät vuonna 2022:

    2.2.2022
    16.3.2022
    20.4.2022
    1.6.2022
    24.8.2022
    28.9.2022
    26.10.2022

  • Sivistyslautakunta kokoontuu kunnanvirastolla, ja kokoukset alkavat klo 18, ellei toisin ilmoiteta.

    Kokouspäivät vuonna 2022:

    17.1.2022
    14.2.2022
    11.4.2022
    9.5.2022
    13.6.2022
    8.8.2022
    13.9.2022
    10.10.2022
    14.11.2022
    12.12.2022

  • Tekninen lautakunta kokoontuu kunnanvirastolla ja kokoukset alkavat klo 17.30, ellei toisin ilmoiteta.

    Kokouspäivät vuonna 2022:

    17.1.2022
    14.2.2022
    14.3.2022
    11.4.2022
    16.5.2022
    13.6.2022
    15.8.2022
    19.9.2022
    17.10.2022
    14.11.2022
    12.12.2022

  • Ympäristölautakunta kokoontuu kunnanvirastolla ja kokoukset alkavat klo 17, ellei toisin ilmoiteta.

    Kokouspäivät vuonna 2022:

    19.1.2022
    16.2.2022
    6.4.2022
    1.6.2022
    7.9.2022
    12.10.2022
    7.12.2022

Kunnanvaltuuston puheenjohtajisto

Alta löydät kunnanvaltuuston puheenjohtajiston sekä heidän luovuttamansa yhteystiedot.

Risto Tiippana

Kunnanvaltuuston puheenjohtaja, puolue: Kansallinen Kokoomus

Viitalantie 38, 12100 Oitti

Timo Ratilainen

Kunnanvaltuuston I varapuheenjohtaja, puolue: Perussuomalaiset

Kati Smeds

Kunnanvaltuuston II varapuheenjohtaja, puolue: Suomen Keskusta

Kunnahallitus

Alta löydät kunnanhallituksen jäsenet sekä heidän luovuttamansa yhteystiedot.

Pekka Lokinperä

Kunnanhallituksen puheenjohtaja, puolue: Suomen Keskusta

Umpistentie 23, 12100 Oitti

Petri Määttä

Kunnanhallituksen I varapuheenjohtaja, puolue: Perussuomalaiset

Timo Nuora

Kunnanhallituksen II varapuheenjohtaja, puolue: Kansallinen Kokoomus

Kotiniityntie 4, 05800 Hyvinkää, (Monni)

Satu Hietanen

Kunnanhallituksen jäsen, puolue: Suomen Keskusta

Sanna Jämsen

Kunnanhallituksen jäsen, puolue: Perussuomalaiset

Kari Masalin

Perusturvalautakunnan puheenjohtaja, kunnanhallituksen jäsen, puolue: SDP

Kekomäentie 6, 12240 Hikiä

Irene Piipponen

Kunnanhallituksen jäsen, puolue: SDP

Jarkko Stråhle

Kunnanhallituksen jäsen, puolue: Kansallinen Kokoomus

Kievarinkuja 8, 12240 Hikiä

Sisko Toivonen

Kunnanhallituksen jäsen, puolue: Suomen Keskusta

Lautakuntien puheenjohtajat

Alta löydät lautakuntien puheenjohtajat sekä heidän luovuttamansa yhteystiedot.

Kaisa Malin

Sivistyslautakunnan puheenjohtaja, puolue: Suomen Keskusta

Huvijärventie 7, 12100 Oitti

Kari Masalin

Perusturvalautakunnan puheenjohtaja, kunnanhallituksen jäsen, puolue: SDP

Kekomäentie 6, 12240 Hikiä

Marko Ruottu

Teknisen lautakunnan puheenjohtaja, puolue: Kansallinen Kokoomus

Niittyvillantie 3, 05800 Hyvinkää, (Monni)

Mikko Sallinen

Ympäristolautakunnan puheenjohtaja, puolue: Perussuomalaiset

Silakkamäentie 390, 11120 Riihimäki (Ryttylä)