Vauvaraha 2026 – Lahja hausjärveläiselle vauvalle

13.1.2026 Hyvinvointi ja vapaa-aika

Jos sinun perheeseesi Hausjärvelle syntyy vuonna 2026 vauva, olet oikeutettu hakemaan vauvarahaa.

Hausjärven kunta jatkaa vauvarahan maksamista myös vuonna 2026. Päätöksellä halutaan tukea paikallisia lapsiperheitä. Vauvarahan suuruus on 150 euroa.

Hakeaksesi vauvarahaa sinun tulee täyttää oheinen webropol-lomake. Täytä lomake vasta, kun lapsi on syntynyt. Jos lomakkeen käsittelystä on kysyttävää, ota yhteyttä kunnan palvelupisteeseen. Lomake on avoinna vuoden 2026 loppuun asti. Lomakkeella voi hakea vauvarahaa vain vuonna 2026 syntyneestä lapsesta.

Vauvarahaa jaettu jo vuodesta 2019

Valtuustoaloite vauvarahasta valmisteltiin Hausjärven kunnan johtoryhmässä ja hyväksyttiin kunnanvaltuustossa 13.3.2018 § 19. Vuonna 2025 kunta ilahdutti 55 hausjärveläistä pienokaista lahjoituksella.

Hausjärven kunta kiittää kaikkia hakijoita ja toivottaa perheille iloa ja onnea uuden perheenjäsenen johdosta!

Huomioi, että 150 euron lahja on saajalleen verotettavaa tuloa, joka on ilmoitettava verottajalle veroilmoituksessa.

Jaana Laakso

Palvelusihteeri

Keskustie 2-4, 12100 Oitti

Lue myös